Zamów
winorośl
Podkarpackie pole to również półhektarowa winnica.
2014-06-23
Podkarpackie pole to również półhektarowa winnica. 
 
Tak nasza winnica wyglądała w pierwszym roku uprawy 
 
  
a tak rok później...
 
 
Opowieści winogrodnika to jednak temat na osobnego bloga...Vitis vinifera L. czyli winorośl właściwa albo pospolita obecnie kojarzy się z winoroślą uprawną wyróżnioną obecnie jako podgatunek uzyskany z dzikiej winorośli rosnącej kiedyś w całym basenie Morza Śródziemnego. Oczywiście najpowszechniej wykorzystywane są owoce winorośli, z których sporządza się wino. Tu jednak o winie pisać nie będziemy, mimo że w odpowiednich dawkach może być ono środkiem leczniczym; wykazuje działanie bakteriobójcze, wzmacniające i moczopędne, sprzyja obniżeniu choresterolu we krwi, jest środkiem wykrztuśnym oraz regulującym ciśnienie krwi.
 


Owoce winorośli zawierają oprócz cukru, pektyny, pentozany, witaminy C, B1, B2, B6, B12, P, PP i kwas foliowy, sole potasu, wapnia, magnezu, żelaza, manganu i kobaltu, a w skórce barwniki antocjanowe, garbniki, glikozyd i olejek eteryczny.
Owoce winorośli działają moczopędnie, lekko przeczyszczająco i napotnie. Zalecane są w astmie oskrzelowej, niedokrwistości, nieżycie przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii, chorobach wątroby i nerek, wyczerpaniu nerwowym i zatruciach.

 
Mało kto wie, że również liść winorośli właściwej jest surowcem spożywczym i zielarskim.
Ma on lekko kwaśny, gorzkawy smak. Z liści można przyrządzać bardzo różne potrawy. Najbardziej znane są chyba gołąbki z ich wykorzystaniem. można je rownież marynować i wypełniać rożnego rodzaju farszami. Bardzo interesująco smakuje również mięso (szczególnie ryby) pieczone po zawinięciu w liście winorośli. Najmłodsze liście i pąki są dobrym dodatkiem do sałatek.

 
 
Liście i pąki winorośli zawierają: flawonoidy, antocyjany, garbniki, kwasy fenolowe, dwuwinian potasowy, winian wapniowy, szczawian wapnia, cukry, karotenoidy, ksantofile, saponiny, witaminy. W różnych proporcjach u odmian o białych i o czerwonych owocach.
Wykazują działanie przeciwzapalne, ściągające, pobudzające gojenie ran, przyspieszające regenerację tkanki nabłonkowej; moczopędne, przeciwwysiękowe, przeciwzakrzepowe, stabilizujące strukturę błon komórkowych i śródbłonków, zapobiegające zatorom, zakrzepom i miażdżycy, przeciwhistaminowe, ochronne, antybakteryjne; antyoksydacyjne.
 
Można je stosować przy problemach z wątrobą, nerkami i trzustką, w celu oczyszczenia organizmu po różnego rodzaju zatruciach, zwłaszcza polekowych. są również zalecane przy cukrzycy, zaburzeniach krążenia, uszkodzeniach i stanach zapalnych naczyń krwionośnych, niestrawności, biegunkach, owrzodzeniach układu pokarmowego, stanach zapalnych dziąseł i gardła, choroby alergiczne.
Zewnętrznie na zmiany chorobowe skóry; stany zapalne spojówek, rogówki, białkówki i siatkówki, stany zapalne i infekcje jamy ustnej oraz gardła, zapalenie narządów płciowych.
Okłady pomagają przy obrzękach okolic oczu i “cieniach” pod oczami; napar jest zalecany do przemywania skóry trądzikowej, a także zwiotczałej i “zmęczonej” oraz do kąpieli i płukania włosów przy łojotoku skóry.


W medycynie ludowej liście winorośli stosowane były na czerwonkę, biegunkę, nieżyt żołądka, chorobę wrzodową, polipy, choroby skórne, hemoroidy.
 

Wg. Celtów: winorośl była odpowiedzialna za powodzenie, ochronę, duchowość, magię snów, płodność, inspirację, poezję, odwagę i moc.Na podkarpackim polu dostępne są wszystkie surowce pochodzące z winorośli. 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Kwiecień 2024
PoWtŚrCzPtSoNd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
     
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017