Zamów
tymianek
Thymus vulgaris L. jest przede wszystkim rośliną przyprawową. Dodajemy go do tłustych mięs, pasztetów, kiełbas i potraw z warzyw strączkowych. Przyśpiesza trawienie i wzmaga apetyt. Jest bardzo popularny w kuchni francuskiej (podstawowy składnik ziół prowansalskich) i włoskiej. Tymianek posiada również szereg innych właściwości, także leczniczych.
2014-06-10
 
Thymus vulgaris L. jest przede wszystkim rośliną przyprawową. Dodajemy go do tłustych mięs, pasztetów, kiełbas i potraw z warzyw strączkowych. Przyśpiesza trawienie i wzmaga apetyt. Jest bardzo popularny w kuchni francuskiej (podstawowy składnik ziół prowansalskich) i włoskiej.
Tymianek posiada również szereg innych właściwości, także leczniczych.Tymianek zawiera do 2,6% olejku eterycznego, (karwakrol, borneol, p-cymen, beta-kariofilen, linalool), kwasy fenolowe (kwas kawowy, chlorogenowy, rozmarynowy), triterpeny (kwas oleanolowy, ursolowy), garbniki i flawonoidy.

 

Tymianek naturalnie występuje w Południowej Europie. Na ciepłych, słonecznych stanowiskach. W Polsce jest często uprawiany, ale zimą często wymarza.


Ziele tymianku wykazuje działanie antybakteryjne, był również stosowany przeciw wirusom, grzybom i pasożytom. Działa również przeciwskurczowo na mięśnie gładkie, pobudza nabłonek górnych dróg oddechowych. Dlatego też tymianek stosowany jest do leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, przy meczącym kaszlu, nadmiernym wysuszeniu błon śluzowych gardła, chrypce, nieżytach oskrzeli, trudności przy odkrztuszaniu. Leczy również stany nieżytowe żołądka i jelit. Zapobiega wzdęciom i pobudza wydzielania soków żołądkowych. Pobudza krążenie krwi w obrębie przewodu pokarmowego.


Leki na bazie tymolu (olejek eteryczny z tymianku), są stosowane w chorobach górnych dróg oddechowych i układu pokarmowego. Ziele tymianku, dzięki swoim właściwościom antyseptycznym może być stonowane na choroby skórne, czyraki, rany, dolegliwości jamy ustnej i zębów, ogólne osłabienie (kąpiele), artretyzm, reumatyzm stawowy i mięśniowy, wypadanie włosów i łupież, świerzb, grzyby pasożytnicze, drożdżaki, siniaki, opuchliny.
Tymianek jest również stosowany w aromaterapii.

W dużych ilościach tymianek może wywoływać nudności i wymioty.


Ziele tymianku bardzo dobrze sprawdza się np. jako składnik mieszanek kąpielowych - działa wzmacniająco i uspokajająco oraz łagodząco i oczyszczająco na skórę.


Tymianek był stosowany w obrzędach oczyszczania i uzdrawiania. Wierzono, że zwiększa lojalność i przywiązanie, wzmacnia zdolności parapsychiczne, aktywność życiowa i rozprasza smutek. Sprowadzał zdrowy i spokojny sen. Był stosowany w magii miłosnej.

 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Maj 2024
PoWtŚrCzPtSoNd
  
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
  
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017