Zamów
sosna zwyczajna
Pinus sylvestris L. jest głównym gatunkiem lasotwórczym w Polsce (blisko 3/4 powierzchni drzewostanów). Poza znaczeniem gospodarczym sosna zajmuje również ważną pozycję w fitoterapii.
2014-05-27
 
Pinus sylvestris L. jest głównym gatunkiem lasotwórczym w Polsce (blisko 3/4 powierzchni drzewostanów). Poza znaczeniem gospodarczym sosna zajmuje również ważną pozycję w fitoterapii.
 
 
 

Igły
są źródłem witaminy A i C oraz olejku eterycznego;
wykazują działanie kojące, ściągające i udrażniające drogi oddechowe, zastosowane do kąpieli działają pobudzająco na krążenie krwi i uspokajająco na układ nerwowy, zmniejsza bóle reumatyczne i nerwobule;
mogą być stosowane w chorobach skóry, na wypryski, łuszczycę, podrażnioną i swędzącą skórę oraz do inhalacji na niedrożny nos i katar
 
Pączki i młode pędy
zawierają olejek eteryczny, gorycz, flawonoidy, witaminę C, żywice i sole mineralne;
działają wykrztuśnie, napotnie i łagodnie moczopędnie, przeciwskurczowo i antyseptycznie;
mogą być używane do kąpieli w chorobach reumatycznych, nalewki i odwary są środkiem oczyszczającym skórę i odświeżającym.
 
Żywica
zawiera fenole i kwasy fenolowe oraz terpenoidy i olejek eteryczny;
jest wykorzystywana do produkcji terpentyny;
może stanowić odpowiednik gumy do żucia, świetnie nadaje się jako środek antyseptyczny na rany.
 
 
Kwiat męski (najlepszy tuż przed pyleniem)
spora zawartość fitosteroli, flawonoidów, witamin (B, C), enzymów, cukrów, kwasów fenolowych, lignanów, fitohormonów i olejku eterycznego; 
wykazuje działanie: wykrztuśne, odkażające drogi oddechowe, antybakteryjne, odżywcze, wzmacniające, hipocholesterolemiczne, przeciwzapalne, moczopędne, rozgrzewające, pobudzające krążenie krwi.
 
 
 
Młode pędy sosny są bardzo smaczne. Można dodawać ich do sałatek oraz sosów i zup. Bardzo smaczne jest również "pesto" przygotowaywane podobnie do oryginalnego z zastapieniem orzeszków piniowych pędami sosny. Z kwiatów męskich i młodych pędów można przygotować syrop cukrowy o właściwościach leczniczych i sporym potencjale kulinarnym.
Łyko i miazga sosny (wiosną słodkie i bogate w substancje odżywcze) były często spożywane na ziemiach polskich w czasach głodu.
 
 
W magii sosna działa oczyszczająco, ochronnie i wspomagająco, przyciąga pieniądze, szczęście, spokój, pogodę ducha i odpędza negatywne energie, jest stosowana w magii ochronnej i egzorcyzmach, wzmacnia siły życiowe, płodność i mądrość życiową, siłę, odradza duchowość. W wierzeniach Celtów była symbolem wyrafinowania i wytrwałości, sprzyjała kobietom, ułatwiała odzyskanie witalności i utrzymanie potrzebnej do aktywnego życia energii, wzmacniała inteligencję. Energia sosny usuwa objawy przemęczenia, oczyszcza, wspomaga rozpoczynanie nowych przedsięwzięć, oddala negatywne energie, zwiększa pomyślność, pobudzają inteligencję.
 
 
 http://www.geus.dk
 
Pyłek sosny zwyczajnej w mikroskopii świetlnej.
 
 
 
 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Listopad 2020
PoWtŚrCzPtSoNd
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
      
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
porzeczka czarna - liść porzeczka czarna - liść 6,0 PLN / pęcz.
pokrzywa pokrzywa 4,0 PLN / wiąz.
młoda pszenica młoda pszenica 3,0 PLN / wiąz.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017