Zamów
podbiał
Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) jest jedną z pierwszych pojawiających się wiosną roślin zielnych. W kwiatach podbiału znajdują się olejki eteryczne, śluzy, garbniki, flawonoidy, ksantofile, alkaloidy i glikozydy oraz żelazo, mangan, wapń, krzem, potas i siarka. Surowcem leczniczym są również liście.
2014-03-11
Podbiał pospolity (Tussilago farfara L.) jest jedną z pierwszych pojawiających się wiosną roślin zielnych.
W kwiatach podbiału znajdują się olejki eteryczne, śluzy, garbniki, flawonoidy, ksantofile, alkaloidy i glikozydy oraz żelazo, mangan, wapń, krzem, potas i siarka. Surowcem leczniczym są również liście.

 


Działa przede wszystkim na problemy górnych dróg oddechowych, szczególnie na uporczywy, duszący kaszel - hamuje skurcze tchawicy i oskrzeli. Ma również działanie przeciw zapalne i przeciw bakteryjne. Okłady zmniejszają obrzęki i krwiaki.
Może być stosowany w formie suszonej do sporządzania naparów lub jako syrop. Zewnętrznie może być stosowany do okładów lub przemywania skóry tłustej - zmniejsza wydzielanie sebum oraz pomaga w problemach trądzikowych. 
 
Kwiaty i liście podbiału można dodawać do sałatek czy warzyw duszonych na patelni. Mogą również być urozmaiceniem placów ziemniaczanych. 

 
 
 
 
 
 

Według wierzeń ludowych podbiał ma działanie ochronne, oczyszczające, lecznicze i wspomagające; daje jasność myślenia, bystrość, wzmacnia intelekt, sprzyja refleksji, łagodzi skutki zmęczenia i stresu. Usuwa nadmierny krytycyzm, likwiduje pesymizm, smutek i melancholię, znosi konflikty i nienawiść, pobudza tolerancję i życzliwość, ułatwia asertywność.
W starożytnej magii podbiał wzmacniał poczucie sprawiedliwości. Odświeżał „starą” miłość, wzmacniał wierność i lojalność partnerów, przyspieszał rozwój nowego uczucia, czynił związek ciekawszym. Oprócz tego poprawiał przepływ energii w organizmie, ułatwiał zaaklimatyzowanie się w nowych warunkach, determinował do dążenia ku określonemu celowi, pomagał w pozbyciu się irracjonalnych lęków i obaw, pozwalał zakończyć wszystko, co stare i niepotrzebne, ułatwia pozbycie się nałogów, chronił pieniądze przed zgubą, stratą lub kradzieżą, zabezpieczał przed oszustami i naciągaczami, stabilizował sytuację finansową. 


 
Ziarno pyłku podbiału w mikroskopii świetlnej.
http://www.chrono.qub.ac.uk
W sezonie wiosennym świeże kwiaty podbiału dostępne są na podkarpackim polu.

 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Październik 2022
PoWtŚrCzPtSoNd
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017