Zamów
Naturalne środki ochrony roślin cz. II
Naturalnych specyfików "eko"rolniczych ciąg dalszy:
2015-02-03
 
Naturalnych specyfików "eko"rolniczych ciąg dalszy: 
mniszek lekarski (Taraxacum officinale L.)
Ta wszystkim znana roślina nadaje się nie tylko do przygotowania wielu spożywalnych specyfików, ale również bardzo skutecznie odstrasza mszyce i przędziorki. Macerat z mniszka przygotowuje się z użyciem korzeni i/lub świeżego ziela - maceracja przez kilka godzin. Stosujemy go przede wszystkim profilaktycznie.
 
 
 
 
http://www.euflora.eu
ostróżka wyniosła (Delphinium elatum L.)
Odwar z suszonego ziela (1kg na 10l wody), pomaga zwalczać niektóre szkodniki owadzie, między innymi gąsienice pierścienicy nadrzewki, niestrzępa głogowca, kuprówki rudnicy, bielinka kapustnika,  oraz liściożerne larwy niektórych chrząszczy.paprocie
głównie narecznica samcza (Dryopteris filix-mas (L.) Schott) i orlica pospolita  (Pteridium aquilinum (L.) Kuhn)
Z świeżego lub suszonego ziela paproci wykonuje się głównie gnojówki (0,5kg na 5l wody). Są one skuteczne przy zwalczaniu czerwców i mszyc. Pomagają również w walce ze ślimakami.

Niektóre paprocie zawierają substancje trujące dla ludzi i zwierząt!
 
 
 
pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica L.)
Jedna z najcenniejszych roślin stosowanych do sporządzania środków ochronnych i nawożących. Najsilniejsze działanie wykazuje w postaci gnojówki – 1kg ziela na 10l wody. Gnojówka pokrzywowa może być stosowana jako środek ochronny przeciw np.: mszycom, przędziorkom, tarcznikom oraz przeciw chorobom grzybowym (mączniak rzekomy, szara pleśń). Działa również wzmacniająco na rośliny uprawne (nie stosuje się jej do fasoli, grochu, czosnku i cebuli). Można sporządzać również 24godzinny macerat – 0,5kg na 5l wody. Wykazuje on nieco słabsze działanie o charakterze podobnym do gnojówki. Przeciwko zarazie ziemniaczanej, wiosną stosuje się również odwar ze świeżego ziela pokrzywy. Preparaty pokrzywowe przyśpieszają rozkład materii organicznej, można więc polewać nimi kompost.

Preparaty na bazie pokrzywy wykazują bardzo silne działanie dlatego należy je stosować w dość dużym rozcieńczeniu.


 
pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum Mill.)
Odwar z pomidorów (1kg ziela na 10l wody) stosuje się przeciwko mszycom, przędziorkom oraz gąsienicom niektórych gatunków motyli. Wyciąg z liści wykazuje podobne działanie. Gnojówka pomidorowa może być stosowana jako nawóz.
 
 
 
 
 
 
www.guiaremediosnaturales.com
rumianek pospolity (Matricaria chamomilla L.)
Macerat z rumianku stosuje się w walce z mszycami i gąsienicami.

  
 
skrzyp (Equisetum sp.)
Gnojówka z ziela skrzypu (1kg ziela na 10l wody), zwalcza mszyce, przędziorki, miseczniki i tarczniki,. Odwar (1kg świeżych lub 200 g suszonych roślin na 1l wody) pomaga walczyć z mączniakiem prawdziwym, mączniakiem rzekomym, zarazą ziemniaczaną, septoriozą pomidora, szarą pleśnią i rdzami. Można również zabezpieczać nim korzenie kapusty przeciwko kile. tytoń (Nicotiana sp.)
Wywar z tytoniu (100g na 1l wody) zwalcza np.: mszyce, przędziorki, miodówki, mączlik, wciorniastki, gąsienice niektórych motyli. Tytoniu nie stosuje się na pomidorach.

W roślinach opryskiwanych wyciągiem z tytoniu pozostają pochodne nikotyny - rośliny traktowane preparatami nikotynowymi można spożywać najwcześniej 7 dni po zabiegu.
 
 
wrotycz pospolity (Tanacetum vulgare L.)
Macerat z tej rośliny (0,5kg ziela na 10l wody) takie szkodniki jak np.: pchełki, rośliniarki, mączlik szklarniowy, opuchlak truskawkowiec czy mrówki. Gnojówka wrotyczowa pomaga w zwalczaniu mrówek, mszyc i pędraków.
 
 
 
żywokost lekarski (Symphytum officinale L.)
Gnojówka z żywokostu odstrasza mszyce oraz działa jak stymulant wzrostu roślin. Macerat 48godzinny może być stosowany jako nawóz przy niedoborze potasu. Odwar zwalcza mszyce, miodówki i szkodniki kapustnych.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Październik 2022
PoWtŚrCzPtSoNd
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017