Mogłoby się wydawać, że jeszcze nie całkiem skończyła się zima i nie ma czego szukać w lesie czy na łące. Nieprawda.
Surowce roślinne pozyskujemy przez cały rok. Nawet zimą. Luty i marzec, w zależności od pogody to czas zbioru pąków i kwiatów drzew. Mają one teraz najwięcej substancji czynnych, w najbardziej skoncentrowanej formie.
Dziś nadszedł czas na leszczynę i olszę.
Kwiaty męskie leszczyny pospolitej (Corylus avellana L.) zawierają flawonoidy, alantoinę, terpeny, fitosterole i oczywiście pyłek, który posiada bogactwo wielu składników odżywczych, głównie białka. Jak podaje Łuczaj (2011) rzęsa leszczynowa była kiedyś popularnym pokarmem w wielu częściach Polski. Kwiat leszczyny ma działanie przeciwzapalne, lekko ściągające i regulujące równowagę hormonalną. Wszystkich zainteresowanych szczegółami właściwości leczniczych leszczyny zapraszam na stronę dr Różańskiego.
W tradycji celtyckiej leszczyna jest związana ze świętymi studniami i magicznymi źródłami. Jej magiczne właściwości obejmują: manifestacje, kontakt z duchami, ochronę i płodność. Energia płynąca z krzewów oczyszcza organizm, działa kojąco na wątrobę i mięśnie gładkie.
Z suszonych kwiatów leszczyny możemy sporządzać napar do picia lub do użytku zewnętrznego, który stosuje się na różnego rodzaju zmiany skórne oraz, na obrzmienia i cienie pod oczami. Kwiat leszczyny może być również dodatkiem mieszanek ziołowych do kąpieli. Ze świeżych kwiatów można sporządzać syrop pomocny przy zwalczaniu dolegliwości górnych dróg oddechowych.
Kwiaty męskie i żeńskie olszy czarnej (Alnus glutinosa Gaertn.) maja podobne właściwości do leszczyny. Zawierają terpeny, fitosterole, flawonoidy, olejek eteryczny i pyłek. Według Celtów magiczna moc olszy obejmuje: duchowość, nauczanie, magię pogody, obowiązki i sprawność umysłową. Według dawnych wierzeń energia olszy chroni ludzi przed oddziaływaniem zła, czarnej magii i innych tego rodzaju wpływów, pomaga chronić się przed popełnieniem błędu, strzegąc przed pokusami i pozwalając zachować równowagę w działaniach i uczuciach. Korzystnie wpływa na przywrócenie równowagi emocjonalnej zaburzonej oddziaływaniem irracjonalnym lęków, pomaga zwalczyć skłonność do martwienia się „na zapas”. Radiesteci twierdzą, z kolei, że olsza jest jednym z gatunków drzew, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
Z suszonych kwiatów olszy również możemy sporządzać napar do picia lub do użytku zewnętrznego i stosować podobnie jak leszczynę. Możemy robić z nich syrop. Napar z wymieszanych kwiatów olszy i leszczyny pomaga przy bezsenności, depresji i osłabieniu.
A tak wygląda pyłek w mikroskopii skaningowej:
olsza
leszczyna
fotografie ziaren pyłku - źródło: http://www.vcbio.science.ru.nl/en