Zamów
najwcześniejsze wiosenne zbiory
Mogłoby się wydawać, że jeszcze nie całkiem skończyła się zima i nie ma czego szukać w lesie czy na łące. Nieprawda. Surowce roślinne pozyskujemy przez cały rok. Nawet zimą. Luty i marzec, w zależności od pogody to czas zbioru pąków i kwiatów drzew. Mają one teraz najwięcej substancji czynnych, w najbardziej skoncentrowanej formie.
2014-02-27

Mogłoby się wydawać, że jeszcze nie całkiem skończyła się zima i nie ma czego szukać w lesie czy na łące. Nieprawda. 
Surowce roślinne pozyskujemy przez cały rok. Nawet zimą. Luty i marzec, w zależności od pogody to czas zbioru pąków i kwiatów drzew. Mają one teraz najwięcej substancji czynnych, w najbardziej skoncentrowanej formie.
Dziś nadszedł czas na leszczynę i olszę.


 
Kwiaty męskie leszczyny pospolitej (Corylus avellana L.) zawierają flawonoidy, alantoinę, terpeny, fitosterole i oczywiście pyłek, który posiada bogactwo wielu składników odżywczych, głównie białka. Jak podaje Łuczaj (2011) rzęsa leszczynowa była kiedyś popularnym pokarmem w wielu częściach Polski. Kwiat leszczyny ma działanie przeciwzapalne, lekko ściągające i regulujące równowagę hormonalną. Wszystkich zainteresowanych szczegółami właściwości leczniczych leszczyny zapraszam na stronę dr Różańskiego.
W tradycji celtyckiej leszczyna jest związana ze świętymi studniami i magicznymi źródłami. Jej magiczne właściwości obejmują: manifestacje, kontakt z duchami, ochronę i płodność. Energia płynąca z krzewów oczyszcza organizm, działa kojąco na wątrobę i mięśnie gładkie.
 
 
 
Z suszonych kwiatów leszczyny możemy sporządzać napar do picia lub do użytku zewnętrznego, który stosuje się na różnego rodzaju zmiany skórne oraz, na obrzmienia i cienie pod oczami. Kwiat leszczyny może być również dodatkiem mieszanek ziołowych do kąpieli. Ze świeżych kwiatów można sporządzać syrop pomocny przy zwalczaniu dolegliwości górnych dróg oddechowych.
 
 
 
 
 
Kwiaty męskie i żeńskie olszy czarnej (Alnus glutinosa Gaertn.) maja podobne właściwości do leszczyny. Zawierają terpeny, fitosterole, flawonoidy, olejek eteryczny i pyłek. Według Celtów magiczna moc olszy obejmuje: duchowość, nauczanie, magię pogody, obowiązki i sprawność umysłową. Według dawnych wierzeń energia olszy chroni ludzi przed oddziaływaniem zła, czarnej magii i innych tego rodzaju wpływów, pomaga chronić się przed popełnieniem błędu, strzegąc przed pokusami i pozwalając zachować równowagę w działaniach i uczuciach. Korzystnie wpływa na przywrócenie równowagi emocjonalnej zaburzonej oddziaływaniem irracjonalnym lęków, pomaga zwalczyć skłonność do martwienia się „na zapas”. Radiesteci twierdzą, z kolei, że olsza jest jednym z gatunków drzew, które mają szkodliwy wpływ na organizm człowieka.
 
 

Z suszonych kwiatów olszy również możemy sporządzać napar do picia lub do użytku zewnętrznego i stosować podobnie jak leszczynę. Możemy robić z nich syrop. Napar z wymieszanych kwiatów olszy i leszczyny pomaga przy bezsenności, depresji i osłabieniu.


A tak wygląda pyłek w mikroskopii skaningowej:

 
 olsza
 
 
leszczynafotografie ziaren pyłku - źródło: http://www.vcbio.science.ru.nl/en


 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Październik 2022
PoWtŚrCzPtSoNd
     
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
      
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017