Zamów
mięta
Mentha sp. jest rodzajem rośliny z rodziny wargowych. Rodzaj liczy ponad 20 gatunków, z których wiele posiada liczne odmiany.
2014-10-05
Mentha sp. jest rodzajem rośliny z rodziny wargowych. Rodzaj liczy ponad 20 gatunków, z których wiele posiada liczne odmiany. 

W Polsce, w stanie naturalnym najczęściej można spotkać 5 gatunków podstawowych i 3 mieszańce:

Mentha arvensis L. - mięta polna; może tworzyć liczne mieszańce
Mentha rotundifolia (L.) Hudson - mięta okrągłolistna
Mentha niliaca Jacquin - mięta kosmata; mieszaniec M. spicata x M. suaveolens
Mentha longifolia (L.) Hudson - mięta długolistna
 
Mentha spicata L. - mięta zielona
 
Mentha piperita L. -  mięta pieprzowa; mieszaniec M. aquatica x M. spicata;
tworzy liczne odmiany smakowe
Mentha aquatica L. - mięta nadwodna; możne tworzyć odmiany

Mentha verticillata L. -  mięta okręgowa; mieszaniec M. aquatica x M. arvensis
 

Mięta jest roślinną o wszechstronnym zastosowaniu; jadalna, lecznicza, przyprawowa i ozdobna. Stosowana jest w przemyśle (np. spożywczym, perfumeryjny, tytoniowy) i kosmetyce.
Już w starożytności uważano ją za znakomity lek na rozmaite dolegliwości. Osobom
cierpiącym na bóle uszu i migreny zalecano stosowanie kropli miętowych, natomiast chorym na
żółtaczkę i zapalenie woreczka żółciowego picie miętowej herbaty. 
 
Podstawową substancją czynną zawartą w mięcie jest Mentol - alkohol terpenowy, nierozpuszczalny w wodzie i łatwo rozpuszczalny w tłuszczach. Mentol działa początkowo drażniąco, potem znieczulająco na przewód pokarmowy, jest lekko przeciwbakteryjny. Wewnętrznie działa rozgrzewająco. Pobudza ośrodek naczynioruchowy i mięsień sercowy, rozszerza oskrzela i tchawicę ułatwiając oddychanie, zwiększa płynność śluzu, osusza drogi oddechowe przynosząc chwilową ulgę przy katarze. Zmniejsza nudności i wspomagania procesy trawienne. Działa lekko uspokajająco. W większych dawkach może porażać układ nerwowy. Zewnętrznie mentol może być stosowany jako środek przeciwświądowy, znieczulający, słabo antyseptyczny, ściągający, ujędrniający, ściąga pory i rozjaśnia skórę. 
Ziele i liść mięty pieprzowej zawiera także inne ważne składniki: flawonoidy, witaminę E, karotenoidy, azuleny, betainę, kwas rozmarynowy, kwas kawowy, kwas chlorogenowy, garbniki, trójterpeny.
Suszone liście mięty pieprzowej powinny zawierać nie mniej niż 1,5% olejku eterycznego - z kupowanym w aptekach surowcem, zwłaszcza w torebkach "ekspresowych" często jest trochę gorzej. 

Mieta jest więc polecana przy dolegliwościach żołądkowych  trawiennych. Nieżytach przewodu pokarmowego. Działa łagodząco na objawy przeziębienie i grypy. Zewnętrznie moze byc stosowana na problemy skórne oraz chłodząco na podrażnienia i lekkie poparzenia. Działa antyseptycznie. Przynosi ulgę przemęczonym mięśniom. Olejek eteryczny działa uspokajająco i pomaga w bólach głowy.
 
 
Jako przyprawa mięta świetnie nadaje się do ryb, mięsa wołowego, drobiowego, wieprzowego i baraniny, do potraw kuchni włoskiej, sałatek, serów pleśniowych i dojrzewających, zup oraz rosołu. Świeże liście mięty są bardzo dobrym dodatkiem do napojów i deserów. Można dodawać ich również do wody, w której gotujemy marchewkę, ziemniaki lub zielony groszek. Mięta dobrze pasuje do twarogów i maseł ziołowych.
 
 

 
Według mitologii greckiej mięta to nimfa (Menthe) zamieniona w roślinę przez swojego kochanka Hadesa, który chciał uchronić ja przed zemstą Persefony.
Mięta zwiększała potencjał magiczny. Jest wykorzystywana wraz z innymi magicznymi ziołami. Pełniła funkcje silnego afrodyzjaku miłosnego. Stosowano ją także dla zapewnienia spokojnego snu i wywołania snów proroczych. Dodatkowo mięta przyciąga szczęście i pieniądze. Jest stosowana w magii oczyszczającej i uzdrawiającej. Pobudza moce parapsychiczne, mądrość życiową, serdeczność i gorące uczucia. Pobudza aktywność na każdym poziomie. Usuwa irracjonalne lęki, chroni przed popełnieniem błędów, odgania złe myśli, likwiduje skłonność do martwienia się, strzeże przed pokusami.
 
 
 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Luty 2024
PoWtŚrCzPtSoNd
   
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
   
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017