Zamów
krwawnik
Achillea millefolium L. - krwawnik pospolity to roślina o bardzo ciekawych właściwościach zdrowotnych i dietetycznych. Pochodzenie łacińskiej nazwy tego gatunku od imienia Achillesa, który używał ziela krwawnika do leczenia ran potwierdza znajomość właściwości leczniczych tej rośliny już w starożytności.
2014-04-28
 
Achillea millefolium L. - krwawnik pospolity to roślina o bardzo ciekawych właściwościach zdrowotnych i dietetycznych. Pochodzenie łacińskiej nazwy tego gatunku od imienia Achillesa, który używał ziela krwawnika do leczenia ran potwierdza znajomość właściwości leczniczych tej rośliny już w starożytności.

 
http://ojairambler.wordpress.com
 
 

Krwawnik uważany jest za środek aromatyczno - gorzki, pobudzający wydzielanie soku żołądkowego, jelitowego, trzustkowego i żółci. Potwierdzono naukowo działanie bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne wyciągów krwawnikowych oraz samego olejku krwawnikowego. Olejek krwawnikowy działa rozkurczowo, uspokajająco, silnie przeciwdrobnoustrojowo, antyhistaminowo i przeciwzapalnie. Olejkiem można smarować wypryski, ropnie, liszaje, trudno gojące się rany i owrzodzenia. Wyciągi z krwawnika są pomocne w leczeniu stanów zapalnych przewodu pokarmowego, nieżytu żołądka i jelit, zgagi, nadmiernej kwasowości żołądka, alergii, choroby wrzodowej i infekcji układu pokarmowego. Krwawnik wpływa też korzystnie na układ oddechowy, działając odkażająco, rozkurczowo i przeciwkaszlowo (polecam przy nieżytach górnych dróg oddechowych), może obniżać ciśnienie krwi, pobudza wydzielani żółci i przyśpiesza krzepnięcie krwi w razie krwawień, zmniejsza dolegliwości bólowe przy menstruacji, obniża gorączkę, hamuje rozwój grzybów.

Szerokie działanie krwawnika wynika z zawartości bardzo wielu interesujących składników w jego tkankach. Ziele zawiera do 1,4% olejku eterycznego złożonego z monoterpenów i seskwiterpenów, oraz takich substancji jak np.: octan bornylu, thujon, terpineol i borneol. Ziele zasobne jest również w laktony seskwiterpenowe, poliacetyleny, glikozydy flawonoidowe, aglikony flawonoidowe, kwasy fenolowe (kwas salicylowy), trójterpeny, fitosterole, aminy, alkaloidy i amidy, garbniki, kumaryny, kwasy tłuszczowe (linolowy, palmitynowy, oleinowy), alkohole cukrowe, cukry, aminokwasy, kwas bursztynowy, kwas walerianowy, octowy i mrówkowy.
Zaintereowanych szczegółami składu chemicznego ziela krwawnika odsyłam na stronę dr Różańskiego
 
Odwar z krwawnika działa ściągająco na skórę twarzy i głowy, zmniejsza łojotok i zmniejsza widoczność porów. Jest więc zalecany do przemywania cery tłustej i płukania skóry głowy przy przetłuszczaniu się włosów i łupieżu. Krwawnik działa również łagodząco przy wszelkiego rodzaju podrażnieniach skóry. Ziele krwawnika jest cennym składnikiem mieszanek do kąpieli ziołowych.
UWAGA: niektóre osoby mogą być uczulone na olejek krwawnikowy.

 
Listki krwawnika na wiosnę, działają wzmacniająco i odtruwająco na organizm, pomagają przy schorzeniach wątroby, trzustki, śledziony, żołądka i jelit. 
Sok z ziela spożywano kiedyś z miodem i mlekiem jako środek wybitnie odżywczy i wzmacniający. Sporządzano z nich również herbatki czyszczące krew i posilające. Krwawnik siekany podawano zwierzętom gospodarskim w celu usunięcia pasożytów przewodu pokarmowego. 
 
 
Młode ziele krwawnika jest bardzo smacznym dodatkiem do sałatek i kanapek. Może być również składnikiem zup i sosów. Bardzo dobrze komponuje się z jajkami w omlecie lub jajecznicy.
 
 
 
 
http://www.floralencounters.com
 
 
W magii krwawnik wpływa ochronnie i wspomagająco; pobudza świadomość, chroni dom i otoczenie, pomaga osiągnąć równowagę psychiczną po dramatycznych przeżyciach, łagodzi urazy wyniesione z toksycznych związków, pozwala zrozumieć siebie, czyni człowieka opanowanym, wzmacnia organizm, pomaga w każdej sytuacji „zachować twarz”, pozwala zachować dystans do otoczenia,  wspiera inicjatywę i pomysłowość, pobudza zdrowe ambicje, nie pozwala osiąść na laurach, przyciąga pomocnych ludzi, ułatwia zerwanie z nałogami i nieżyczliwymi ludźmi. Stosuje się go w magii miłosnej i wróżbach, pomaga wzmocnić moce parapsychiczne.Świeże i suszone ziele krwawnika jest dostępne na podkarpackim polu.

 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Maj 2022
PoWtŚrCzPtSoNd
      
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
     
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017