Zamów
Kosmetyki z podkarpackiego pola.
Kosmetyki naturalne są znane i wykonywane od wieków. Wraz z rozwojem nauki i techniki stopniowo zostały zastąpione nowoczesnymi mieszankami składników syntetycznych. Nowoczesne kosmetyki mają niewątpliwie wiele zalet, ale bez względu na to czy jesteśmy ich zwolennikami czy przeciwnikami warto czasem wrócić do starych naturalnych sposobów upiększania i leczenia.
2014-07-27
Kosmetyki naturalne są znane i wykonywane od wieków. Wraz z rozwojem nauki i techniki stopniowo zostały zastąpione nowoczesnymi mieszankami składników syntetycznych. Nowoczesne kosmetyki mają niewątpliwie wiele zalet, ale bez względu na to czy jesteśmy ich zwolennikami czy przeciwnikami warto czasem wrócić do starych naturalnych sposobów upiększania i leczenia.
Przygotowując kosmetyki w domu albo kupując gotowe preparaty warto zwrócić uwagę na pochodzenie składników. Tylko stosując naturalne, ekologiczne substraty roślinne możemy mieć pewność, że przyniosą one pożądane efekty. Niesłuszne jest również przeświadczenie, że wykorzystując wyłącznie składniki spożywcze nie możemy zrobić krzywdy naszej skórze. Układ pokarmowy może być dużo bardziej odporny na pewne substancje chemiczne, które mogą być drażniące w przypadku stosowania zewnętrznego. Co więcej produkty spożywcze często zawierają szereg substancji konserwujących czy poprawiających ich smak i zapach, które nie tylko nie są naszej skórze do niczego potrzebne, ale mogą być dla niej szkodliwe.
Dlatego właśnie "dla urody" najlepiej sięgać po nieprzetworzone produkty, znanego pochodzenia.
 
Oto kilka sposobów wykorzystania podkarpackich ziół, warzyw i owoców do celów kosmetycznych:
 
Peeling malinowy
Jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych pilingów owocowych. Maliny działają podwójnie - złuszczają mechanicznie (pestki) i chemicznie (kwasy owocowe). Można go sporządzać w rożnych wersjach; 
do twarzy najlepiej użyć samych zgniecionych malin lub dodać do nich ulubiony olej (np. oliwę z oliwek), wmasowywać delikatnie w skórę i/lub pozostawić go na kilka minut, a następnie spłukać ciepłą wodą - oczyszcza, odżywia i rozświetla cerę, 
do ciała lepiej sprawdzi się mocniejszy wariant z cukrem albo gruboziarnistą sola, żeby lepiej nawilżyć skórę również można dodać ulubionego oleju np. słonecznikowego.
Należny pamiętać, że naturalne kosmetyki bez konserwantów mają krótką przydatność do użytku. Peelingi ze świeżych owoców można przechowywać w lodówce najwyżej kilka dni.

Peeling winogronowy 

Maseczka dyniowa 


 
Wzmacniająca płukanka do włosów
Do włosów bardzo dobrze sprawdza się mieszanka suszonego ziela pokrzywy, skrzypu, brzozy i czarnej porzeczki. Dwie łyżki skrzypu gotujemy przez co najmniej pół godziny w 500 ml wody. Następnie wywar zdejmujemy z ognia i dodajemy po łyżce pozostałych ziół. Przykrywamy i pozostawiamy na co najmniej 15 minut. Odcedzamy. Otrzymaną miksturą spłukujemy włosy i skórę głowy po umyciu delikatnie wcierając przez kilka minut. Po takim zabiegu można spłukać głowę ciepłą wodą.


 
 
Kąpiele ziołowe
Dodawanie odwarów i wywarów ziołowych do kąpieli jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów naturalnej pielęgnacji skóry.
Stosując odpowiednią kombinację roślin możemy wpływać i na ciało i na ducha...
Oto kilka przykładów ziołowych mieszanek kąpielowych:
uspokajająca i łagodząca: ziele lipy, melisy, brzozy, babki lancetowatej i owsa
dla osób z problemami naczyńkowymi: ziele porzeczki czarnej, maliny, pączki winorośli, kwiat czarnego bzu (bardzo ważne, żeby kąpiel nie była zbyt gorąca)
dla osób z problemami trądzikowymi: ziele pokrzywy, brzozy, babki lancetowatej i krwawnika
Filiżankę mieszanki ziołowej zalewamy litrem wrzącej wody i pozostawiamy pod przykryciem do wystygnięcia. wlewamy do wanny z ciepła wodą (w całości lub po odcedzeniu) i cieszymy się dobroczynnymi działaniem natury. Bardzo ważne jest żeby pod czas takiej kąpieli nie używać syntetycznych mydeł ani innych środków myjących.  
 
 
Maseczka ziemniaczana na zniszczone dłonie i paznokcie
Ugotowanego w małej ilości wody średniej wielkości ziemniaka "w mundurku" rozgniatamy na papkę. Dodajemy łyżkę oleju rycynowego (wersja dla zniszczonych paznokci) lub oliwy z oliwek (wersja dla wysuszonej skóry dłoni). Jeśli dodatkowo chcemy rozjaśnić skórę dłoni dodajemy łyżeczkę octu jabłkowego. Ciepła maseczkę nakładamy na dłonie. Wkładamy ręce do woreczków foliowych i pozostawiamy na 15 - 30 min. Zmywamy ciepłą wodą.
 
Rozjaśniająca maseczka do cery naczyńkowej
Ścieramy na drobnych oczkach tarki średniego ogórka (ze skórką), dodajemy łyżkę rozgniecionych owoców czerwonej porzeczki i trzy bardzo drobno posiekane świeże liście szałwii. Wlewamy pół łyżeczki ulubionego oleju np. olej z awokado - cera dojrzała, olej słonecznikowy - cera trądzikowa. Maseczkę nakładamy na oczyszczona skórę twarzy na 10 - 20 min. Spłukujemy ciepła wodą.
 
Tonik do cery mieszanej
Pęczek wypłukanej i osuszonej, świeżej natki pietruszki drobno siekamy. Zalewamy szklanką zimnej, przegotowanej wody. Odstawiamy na 12 godzin. Odcedzamy. Stosujemy do przemywania cery rano i wieczorem. Tonik można przechowywać w lodowce do 5 dni.


 
 
Ziołowe sole do kąpieli
Ten luksusowy dodatek do kąpieli powstaje przez dodanie sproszkowanych ziół do gruboziarnistej soli morskiej lub różowej soli himalajskiej. Sole dodatkowo wzbogacamy olejkami eterycznymi. Garść soli ziołowej dodana do kąpieli powoduje, ze skóra staje się cudownie miękka i odżywiona, a odpowiednio dobrane olejki eteryczne dodatkowo zapewniają nam doznania aromaterapeutyczne. Sole do kąpieli mogą zawierać również inne naturalne dodatki takie jak glinki lub sproszkowane algi.


 
 
Ziołowe kule/pudry kąpielowe
Naturalne, domowe kule do kąpieli można zrobić na bazie sody i kwasu cytrynowego, z dodatkiem skrobi, mleka w proszku, glinek i innych dodatków pielęgnacyjnych. Do kul dodaje się również wybrany tłuszcz i wodę lub destylat, który z powodzeniem można zastąpić naparem ziołowym, który my wykonujemy z własnych ziół. Dodatkowo można dodać wybrany olejek eteryczny albo barwnik. Mieszankę można umieścić w foremkach - kule (lub inne kształty) lub używać jako puder do kąpieli.



I wiele, wiele innych.
Liczba możliwości jest praktycznie nieograniczona...



 
 
 
 
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972


mapa
Dostawy
Październik 2024
PoWtŚrCzPtSoNd
 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
   
Najbliższa dostawa: wkrótce
Pojawiły się niedawno
ziemniak "włoski" ziemniak "włoski" 3,0 PLN / kg.
ziemniak francuski ziemniak francuski 7,0 PLN / kg.
Fazy Księżyca
fazy księzyca
Gospodarstwo rolne

Podkarpackie Pole

Siepietnica 74
38-240 Biecz
woj. podkarpackie

513 025 972

Napisz do Nas

© Podkarpackie Pole 2017