Brzoza brodawkowata (Betula pendula Roth) o tej porze roku oferuje nam swoje pąki, kwiaty i młode liście.
Pąki i kwiaty brzozy zawierają saponiny, terpeny, flawonoidy, garbniki, sole mineralne, olejki eteryczne.
Brzoza działa moczopędnie i dezynfekująco na drogi moczowe, reguluje przemianę materii i metabolizm cukrów. Zapobiega zatrzymywaniu elektrolitów w organizmie. Może być również stosowana zewnętrznie w chorobach skóry, łojotoku i trądziku oraz do płukania włosów przetłuszczających się, ze skłonnością do łupieżu.
W wierzeniach Celtów brzoza odpowiada za oczyszczenie i tworzenie. Jest to inteligencja połączona z wyobraźnią, zdolność do syntezy. Intuicja i fantazja.
Energia tego drzewa obdarza dobrym samopoczuciem, uspokaja, pociesza. Delikatność brzozy można wykorzystać do łagodzenia wszelkich wstrząsów i urazów psychicznych. Pomaga wyciszyć się, uwolnić negatywne emocje i ułatwia kontakt z wyższą jaźnią. Pomaga również w zrównoważeniu pierwiastka męskiego i żeńskiego i połączeniu ich w taki sposób, by funkcjonowały kreatywnie. Tradycja słowiańska głosi, że brzoza to drzewo przeciwbólowe, działa rozluźniająco i rozkurczowo, obniża ciśnienie krwi, neutralizuje także niekorzystne promieniowanie cieków wodnych.
Brzoza stosowana była w magii oczyszczającej, uzdrawiającej i księżycowej. Wzmacnia i stymuluje wszelkie początki. Ułatwia pozbywać się złych wpływów , nawyków i omijanie przeszkód. Rozwija uczucie wdzięczności, łagodność charakteru, wewnętrzną czystość.
Według radiestetów brzozy są godłem spoczynku i ciszy.
Według radiestetów brzozy są godłem spoczynku i ciszy.
Pyłek brzozy w mikroskopii skaningowej.
http://www.vcbio.science.ru.nl
Na podkarpackim polu dostępne są suszone kwiaty brzozy oraz świeże i suszone liście.