Plantago lanceolata L. jest chyba najlepiej znanym leczniczym gatunkiem babki. W ziołolecznictwie i medycynie ludowej, razem z innymi przedstawicielami rodzaju Plantago była stosowana od bardzo dawna. W oficjalnych opracowaniach fitofarmkologicznych pojawiła się jednak dopiero w XX wieku.
Surowcem leczniczym są liście. Zawierają one: glikozydy irydoidowe i glikozydy fenyloetanoidowe, flawonoidy, polisacharydy, kwasy fenolokarboksylowe, garbniki, kumarynę, ksantofil, sole cynku i krzemionki, flawonoidy.
Wyciągi i napary z liści babki lancetowatej stosowane są w stanach zapalnych dróg oddechowych, w przewlekłych i podostrych nieżytach przewodu pokarmowego, pomocniczo w chorobie wrzodowej żołądka. Mają również nieznaczne działanie wykrztuśne oraz przeciwskurczowe (szczególnie na mięśnie gładkie górnych dróg oddechowych), działają przeciwbakteryjnie. Okłady stosowane w różnych dermatozach, na trudno gojące się rany, oparzenia, czyraki oraz w zapaleniu spojówek i powiek. Ziele bardzo dobrze nadaje sie do mieszanek kąpielowych dla skóry ze skłonnością do trądziku.
W medycynie ludowej była stosowana przy użądleniach pszczół i os.
Babka lancetowata jest gatunkiem charakterystycznym dla zbiorowisk łąk, pastwisk, przydroży i terenów ruderalnych narażonych na wydeptywanie przez ludzi lub zwierzęta, co sprzyja jej rozsiewaniu - zoochoria, antropochoria. Mimo, że uznaje się ją za gatunek pospolity, na niektórych obszarach jej występowanie jest bardzo ograniczone z powodu stosowania herbicydów. |
Liście babki są jadalne zarówno na surowo jak i po ugotowaniu, są jednak włókniste i nie posiadają dużych walorów smakowych. Nasiona baki mogą być spożywane jako kasza lub mielone na mąkę. Surowe maja lekkie działanie przeczyszczające.
W wierzeniach ludowych i magii babka funkcjonuje jako ziele oczyszczające i ochronnie, wykazuje wpływ równoważący i harmonizujący zarówno otoczenie, jak i wnętrze człowieka. Dodaje wigoru i chęci do życia, pobudza entuzjazm, łagodzi stany złości, agresji i zdenerwowanie. Pomaga podjąć decyzję o rozpoczęciu nowych działań czy przedsięwzięć, ułatwia wykazanie się inicjatywą i przedsiębiorczością, dodaje stanowczości, ułatwia kontakty z ludźmi, pomaga pozbyć się tremy i nieśmiałości, wzmacnia odporność organizmu, usuwa osłabienie i zmęczenie, wyzwala chęć osiągnięcia sukcesu.
Babka lancetowana na podkarpackim polu zbierana jest ze stanu naturalnego i dostępna w postaci świeżej i suszonej.
Babka lancetowana na podkarpackim polu zbierana jest ze stanu naturalnego i dostępna w postaci świeżej i suszonej.